Jdi na obsah Jdi na menu
 


Expozice a památník finanční stráže v pěchotním srubu K-S 14

25. 3. 2017
Mgr. Martin Ivan
 
   V Muzeu čs. opevnění z let 1935 – 38, Pěchotním srubu K-S 14 „U cihelny“ v Králíkách, je od listopadu 2009 k vidění stálá expozice pod názvem „Finanční stráž Republiky československé 1918-1948“. 
   Úkolem finanční stráže (FS) byla již od dob Rakousko-Uherska ochrana státní hranice proti daňovým a celním únikům a celní služba na hraničních přechodech. Důležitou úlohu sehrála také v době ohrožení Československé republiky (ČSR) v předmnichovském období, kdy byla většina „financů“ zařazena v letech 1936 – 1939 do Stráže obrany státu.  
   Expozice mapuje historii FS od rozpadu Rakouska-Uherska a zřízení ČSR až po dobu nacistické okupace, věnuje se zapojení jejích příslušníků do odboje a likvidaci FS po roce 1948. Je jedinečnou v celé České republice. Muzejní pracovníci ji připravovali ve spolupráci s pěti dalšími českými muzei a partnery ze Slovenska tři roky. 
   Expozice se nachází v podzemní části pěchotního srubu, v bývalé ubikaci mužstva, která je jednou z největších místností pevnostního objektu. Návštěvníci mají v expozici možnost seznámit se s historií pašeráctví a s činností FS v oblastech našeho tehdejšího pohraničí. K vidění je zde např. výstroj a výzbroj příslušníků FS společně s technickými pomůckami, které jim usnadňovaly výkon služby. K netradičním vystaveným předmětům patří ukázky dobového kontrabandu, kolkované cigarety, originální sacharín (sladidlo) a pašerácká obuv. 
   Výraznou součástí expozice je památník příslušníků FS. Na zdi místnosti jsou dvě pamětní desky s jednačtyřiceti jmény „financů“, kteří padli na hranicích v  letech 1938 – 1939 při obraně ČSR. Většina z nich v rámci jednotek Stráže obrany státu. Autorem desek, s dominujícím československým lvem mezi nimi, je brněnský sochař Ondřej Štoček. Tento památník je velikostí skromnější, než mají příslušníci četnictva a policie ze stejného období. Je však dostatečně důstojným připomenutím příslušníků dnes již neexistující FS, kteří při obraně vlasti položili své životy.
 
 
 
Použité zdroje:

Internetové stránky Muzeum čs. opevnění Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“ 

 

Náhledy fotografií ze složky Památníky obránců ČSR