Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památník příslušníkům policie a četnictva na Olšanských hřbitovech v Praze

19. 11. 2016
Mgr. Martin Ivan
 
 
   K 70. výročí konce druhé světové války nechala Policie České republiky (PČR) vytvořit památník příslušníkům policie a četnictva, kteří položili své životy při obraně vlasti v letech 1938 až 1945. 
 
   Dne 5. listopadu 2015 byl památník na Olšanských hřbitovech v Praze slavnostně odhalen ministrem vnitra České republiky Milanem Chovancem, policejním prezidentem České republiky brig. gen. Mgr. Bc. Tomášem Tuhým a policejním prezidentem Slovenské republiky gen. PaedDr. Tiborem Gašparem.
 
   Památník připomíná policisty a četníky, kteří přišli o život při obraně republiky před 2. světovou válkou, během války působili v českém odboji, na jejím konci se podíleli na osvobození, nebo se stali oběťmi represí v době nacistické okupace. Jmenný seznam je k dispozici na internetových stránkách PČR v sekci O nás pod názvem Čestné pohřebiště.
 
   Podobu památníku vytvořila pracovní skupina složená z pracovníků Policejního prezidia, které bylo i zadavatelem a Muzea Policie České republiky. Umělecky památník ztvárnil sochař MgA. Jiří Kašpar.
 
   Památník se skládá ze tří částí. Hlavní a největší prvek památníku zpodobňuje československou státní vlajku. Období, které památník připomíná, je na vlajce označeno letopočty a dobovým znakem policie a četnictva. Na podstavci vlevo od „vlajky“ je umístěna plastika služební přilby a pušky. Na podstavci vpravo je vyryto věnování, nad kterým ve významných dnech hoří „věčný plamen“, symbolizující trvalou vzpomínku na oběti. V prostoru před „vlajkou“ jsou v zemi uloženy prsti z některých koncentračních táborů, kde byli příslušníci umučeni. Názvy koncentračních táborů jsou vyryty na deskách.
 
Místo: Olšanské hřbitovy v Praze, vojenské pohřebiště; ulice U Nákladového nádraží
 
 
 
Zdroj: Internetové stránky PČR

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pam. pol. a čet. 1938-45