Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový pomník padlým financům ve Vidnavě

13. 10. 2015

Mgr. Martin Ivan

 

  V sobotu 26. 09. 2015 se uskutečnila na Javornicku vzpomínková akce na příslušníky bývalé finanční stráže Československé republiky. Čtyři „financi“ a jeden rodinný příslušník celníka zahynuli na území dnešního okresu Jeseník během bojů se sudetoněmeckými povstalci v září 1938.

   Při této příležitosti proběhl pietní akt ve Vidnavě  poprvé u nového pomníku. Pomník vznikl ve spolupráci městského úřadu a pracovníků Celního úřadu pro Olomoucký kraj. Celníci dodali návrh části pomníku a text pro pamětní desku. Konečná podoba pomníku, jeho realizace a umístění je výsledkem práce starosty a zaměstnanců města. Pomník je umístěn na prostranství před vidnavským zámkem poblíž pomníku obětem válek. Je zde více místa pro pietní akty, na rozdíl od prostoru před poštou, na které je původní pamětní deska.

  Pomník tvoří dva objekty. Dřevěný sloup v barvách trikolóry se  státním znakem ČSR připomíná, že financi byli obránci hranic. Vedle ležící kámen nese pamětní desku se symbolem kříže a následujícím textem:

 

Pietní místo památce obětí sudetoněmeckého povstání ve Vidnavě   ze dne 22.9.1938

 

Josef NOVÁK

inspektor finanční stráže 

František POSPÍŠIL

dozorce finanční stráže 

 

Byli zastřeleni členy Sudetoněmeckého Freikorpsu u budovy pošty (pamětní deska) v ulici Hrdinů 250  ve Vidnavě.

 

Obsazení Vidnavy Sudetoněmeckým Freikorpsem

   Během sudetoněmeckého povstání, dne 22. 09. 1938 kolem poledne, proniklo několik set příslušníků Sudetoněmeckého Freikorpsu přes hraniční přechod ve Vidnavě a začalo obsazovat nejdůležitější budovy ve městě. Povstalci nejprve odzbrojili dvoučlennou hlídku finanční stráže (FS), které se podařilo uniknout, přestože po ní bylo stříleno. Poté došlo k vyjednávání s  místními četníky a příslušníky FS o převzetí pošty a města. 

   Při předávání pošty českým poštmistrem německému pošťákovi došlo u budovy pošty ke střetu mezi inspektorem FS Josefem Novákem, dozorcem FS Františkem Pospíšilem a členy Freikorpsu, kteří zahájili na finance střelbu. Příslušníci FS se bránili házením ručních granátů. Oba však byli zastřeleni. Podle kroniky německé obecné školy ve Vidnavě byl František Pospíšil zastřelen na dvoře pošty a Josef Novák v zadním vchodu do budovy. Na dvoře byli také zraněni výbuchem granátu dva místní Němci, z nichž jeden na následky zranění zemřel.

   Financi byli pochováni na vidnavském hřbitově společně s rolníkem Viktorem Dadákem, otcem vedoucího celnice ve Vidnavě. Pan Dadák pomáhal týž den své snaše s evakuací, protože jeho syn byl povolán na vojenské cvičení. Vlak z Vidnavy, ve kterém jeli společně se státními zaměstnanci a jejich rodinami, ustupujícími do vnitrozemí, byl však u Velké Kraše přepadem Freikorpsem. Během střelby na vlak byl Viktor Dadák zasažen do hlavy. Poblíž školy ve Velké Kraši, kde došlo k přepadení vlaku, má pomník, připomínající jeho smrt. 

   Tělo inspektora FS Josefa Nováka bylo ještě před válkou převezeno do jeho rodiště u Pardubic. Ostatky Viktora Dadáka byly exhumovány až po druhé světové válce a pochovány v  Čelčicích na Prostějovsku. 

   Příslušníci FS mají na budově pošty v ulici Hrdinů pamětní desku. Dozorce FS František Pospíšil a Viktor Dadák mají také na vidnavském hřbitově pomník, který zde byl postaven v roce 1945.

 
 

Náhledy fotografií ze složky Nový pomník Vidnava