Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pochod Finanční stráže RČS 2017

7. 7. 2017
Mgr. Martin Ivan
 
 
   V České republice se každoročně koná řada turistických pochodů s vojenskou, policejní nebo historickou tematikou, podobně jako i v jiných zemích. Tento druh organizované turistiky do 50 kilometrů zpravidla nabízí na každé akci několik tras, přizpůsobených svou délkou věku účastníků. V rámci poplatku za účastníka je často možné kromě diplomu či dekretu o absolvování pochodu objednat i upomínkový odznak nebo medaili.
   Dne 1. 7. 2017 k pochodům pořádaných organizátory z řad bezpečnostních sborů a armády přibyl pochod organizovaný celníky. Konkrétně Východočeským klubem celních veteránů ve spolupráci s  Pochodnickým spolkem. Pochod Finanční stráže RČS (Republiky československé) byl věnován jejím zaměstnancům, kteří strážili hranice převážně v době první republiky a v řadách jednotek Stráže obrany státu je i bránili se zbraní v ruce.
   Pochod začínal i končil v Dolní Lipce u Králík v Pardubickém kraji. Organizátoři připravili dvě trasy. 14 km pro rodiny s dětmi a veterány a klasickou 24 km. Trasy vedly Králickou pevnostní oblastí, nejprve kolem bývalého oddělení finanční stráže v Horní Lipce a poté kolem objektů těžkého opevnění, zvláště těch rekonstruovaných.
   Podle uniforem účastníků se pochodu kromě civilistů účastnili příslušníci armády, policie a vězeňské stráže. Mimo nich také příslušníci celní správy v civilu. Celou akci oživovali účastníci, organizátoři a členové spolků pečujících o těžké opevnění v dobových uniformách finanční stráže, armády a četnictva. 
   Účastníci, kteří pochod úspěšně absolvovali, obdrželi dekret potvrzující jejich účast, odznak pochodu, případně též účastnickou medaili.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pochod finanční stráže 2017