Jdi na obsah Jdi na menu
 


Připomínky 28. října a padlých příslušníků finanční stráže před pěchotním srubem K-S 14 "U Cihelny" na Kralicku

18. 2. 2015
Mgr. Martin Ivan
 
 
   V týlovém (suterénním) patře pěchotního srubu K–S 14 „U cihelny“ na Kralicku se nachází expozice věnovaná finanční stráži (FS) ČSR. Součástí expozice je památník se dvěma deskami, na kterých jsou uvedena jména příslušníků FS, padlých při obraně ČSR v letech 1938 a 1939. 
   Před objektem K–S 14 se konají za přítomnosti zástupců celních správ České a Slovenské republiky kladení věnců při příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatné Československé republiky 28. října a na počest padlých příslušníků FS v rámci Stráže obrany státu (SOS). Slavnostní ráz akce zvýrazňuje účast dechové hudby, čestných jednotek obou celních správ a členů klubu vojenské historie v dobových uniformách SOS.
   V roce 2011 zde bylo podepsáno Memorandum – Deklarace o spolupráci v oblasti historie FS ČSR mezi Colným riaditeľstvom SR, Generálním ředitelstvím cel ČR a Vojenským historickým klubem Erika Brno sekcí K-S 14. Vznikla tak nová tradice, která ukazuje, že čeští a slovenští celníci stavějí na společné historii v  přítomnosti a budou na ní stavět i v budoucnosti.
 
   
 
Použitá literatura:
 
Ročenka 2011 – 2012 Spolek celníků České republiky, TNM PRINT, Chlumec n. Cidlinou  
Ročenka 2012 – 2013 Spolek celníků České republiky, TNM PRINT, Chlumec n. Cidlinou  
Ročenka 2013 – 2014 Spolek celníků České republiky, TNM PRINT, Chlumec n. Cidlinou  
 

 

 

Náhledy fotografií ze složky K-S 14 "U cihelny"