Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomínková setkání u pomníku čs. hraničářům u Horní Světlé v Lužických horách

Mgr. Martin Ivan

 

   22. 09. 1938 odpoledne obsadila velká skupina příslušníků Sudetoněmeckého Freikorpsu, která přišla z Německa, celní úřad v Horní Světlé. Členové finanční stráže (FS), kteří úřad střežili,  před přesilou ustoupili na inspektorát FS do Dolní Světlé. Ještě téhož dne v nočních hodinách však vyrazily tři družstva 4. roty libereckého praporu Stráže obrany státu (SOS)  obsazenou celnici dobýt zpět. Po asi hodinové přestřelce za použití ručních granátů a kulometů na obou stranách se jim to podařilo. Na straně Freikorpsu byli údajně dva mrtví a několik raněných, v řadách SOS byli jen dva lehce ranění členové FS.

   V sobotu 20. 09. 2003 na hraničním přechodu Dolní Světlá – Waltersdorf, na místě bývalého čs. celního úřadu, byl odhalen pomník v podobě mohutného kamene s nápisem: „Na paměť obránců zdejší celnice a  všech dalších hraničářů, kteří v roce 1938 hájili demokratické Československo proti útokům Sudetoněmeckého Freikorpsu. Nikdy nezapomeneme!“ (Název přechodu byl  změněn po válce, zřejmě z důvodu snazší přístupnosti z Dolní Světlé.)

  Pomník byl zbudován péčí Československé obce legionářské - Jednoty Mladá Boleslav za podpory KVH Rota Nazdar z Bakova nad Jizerou, KVH Česká Lípa a s přispěním českého státu.

   Od roku 2004 pořádá Československá obec legionářská - Jednota Mladá Boleslav u pomníku pravidelná setkání. Kromě členů ČsOL se akcí účastní zástupci obce, Libereckého kraje, Policie ČR, jednotka čestné stráže Policie ČR, příslušníci klubů vojenské historie v dobových uniformách SOS a příležitostně též zástupci Armády ČR.

   Součástí pomníku je replika hraničního sloupu ČSR v barvách státní vlajky, se státním znakem a nápisem Republika Československá. Členové ČsOL – Jednota Mladá Boleslav poskytli plány pro výrobu hraničního sloupu postupně dalším občanským organizacím, které se rozhodly tyto sloupy vztyčit většinou vedle původních, nebo nových pomníků obránců hranic ČSR.

 

 

 

Použité zdroje:

Internetové stránky Lužické hory

Internetové stránky Finanční stráž 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Horní Světlá