Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomínkové akce na příslušníky finanční stráže na Javornicku

Mgr. Martin Ivan
 
 
   22. 09. 1938 podnikl Sudetoněmecký Freikorps rozsáhlou ofenzívu do pohraničí ČSR. Útoky byly vedeny především v oblastech hraničních výběžků, mezi nimi i v Javornickém výběžku na Jesenicku. Během bojů mezi povstalci a jednotkami Stráže obrany státu (SOS) zde zahynuli čtyři členové finanční stráže (FS) a jeden rodinný příslušník člena celní správy. Kromě toho henleinovci zastřelili další dva místní civilisty.
   Od roku 2012 se v druhé polovině září  na Javornicku pravidelně koná pod záštitou ředitele Celního úřadu pro Olomoucký kraj vzpomínková akce na příslušníky bývalé FS, kteří zde padli při obraně Československé republiky. 
   Akce probíhá u pomníků, připomínajících tragické události, v obcích Vidnava, Velká Kraš, Nové Vilémovice a Vápenná. Účastní se delegace celníků z  CÚ pro Olomoucký kraj, starostové a zaměstnanci místních obecních úřadů, zástupci policie a veteránů policie ČR, zástupci finanční správy z Jeseníku a z polské celní správy. Přítomni jsou též pozůstalí po padlých příslušnících FS a místní občané. Důstojnou atmosféru dotváří čestná stráž složená z celníků a členů Javornické dělostřelecké gardy v dobových uniformách SOS.
   Kromě účasti na vzpomínkových akcích se členové Javornické dělostřelecké gardy hlavní měrou podíleli na vztyčení kopií hraničních sloupů ČSR na pietních místech. V roce 2009 byly vztyčeny sloupy v Nových Vilémovicích a Velké Kraši. V roce 2012 byl vztyčen hraniční sloup ve Vápenné. (Ve Vidnavě to není možné, dva financi tam padli ve městě u budovy pošty, na které mají pamětní desku.) 
 
 
 
Použité zdroje:
 
Internetové stránky Celního úřadu pro Olomoucký kraj
Internetové stránky Javornické dělostřelecké gardy

 

 

Náhledy fotografií ze složky Javornicko