Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomínkové akce u pomníku dozorce finanční stráže Josefa Navrátila na Vrchní Orlici - Bartošovicích v Orlických horách

 Mgr. Martin Ivan

 
 
   25. 09. 1938 byla u Vrchní Orlice přepadena henleinovci dvoučlenná hlídka Stráže obrany státu (SOS) ve složení dozorce finanční stráže (FS) Josef Navrátil a vojín vojenských posil. Příslušník FS byl postřelen do zad. Vojín doběhl pro pomoc, díky které mohl být raněný převezen do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Přes poskytnutou lékařskou péči po několika dnech na následky zranění Josef  Navrátil zemřel.
   Na místě tragické události byl 06. 07. 1945 odhalen pomník podle návrhu profesora reálného gymnázia v Kostelci nad Orlicí, Antonína Militkého. Na kovové desce pomníku byl vyveden nápis: „Zde byl, v době zvýšeného ohrožení republiky, dne 25. 9. 1938 ve věku 28 let německým vrahem zákeřně zastřelen Josef Navrátil doz. fin. stráže jako člen Stráže obrany státu. Nezapomínejme!“  Odhalení pomníku se účastnil zemský inspektor finanční stráže Dr. Novák. (Text na desce je ohledně smrti Josefa Navrátila poněkud nepřesný, ale to se po válce stávalo i u jiných pomníků.)
   Od roku 2004  u  pomníku pořádá pravidelně Východočeský klub celních veteránů Horní Lipka – Králíky vzpomínkovou akci, v posledních letech ve spolupráci s Celním úřadem pro Královéhradecký kraj a Klubem vojenské historie Náchod. Připomínají se pohnuté události roku 1938, na počest Josefa Navrátila a ostatních padlých členů SOS jsou vypáleny salvy čestnou jednotkou Celní správy ČR a KVH Náchod.
   Od roku 2012 je součástí akce sloužená zádušní mše v nedalekém kostele sv. Jana Nepomuckého, kde jsou na úvod čtena jména všech příslušníků FS ČSR, kteří v letech 1938 a 1939 padli při obraně republiky.
   V roce 2013 se členové Východočeského klubu celních veteránů ve spolupráci s obcí Bartošovice v Orlických horách podíleli na opravě pomníku, ze kterého byla předchozí rok odcizena bronzová kopie karabiny vz. 33. Členům klubu se podařilo nechat vyrobit repliku karabiny z plastu, která byla instalována na pomník současně s opravou jeho poškozených částí.
 
 
 
Použitá literatura:
 
Ročenka 2011 – 2012 Spolek celníků České republiky, TNM PRINT, Chlumec n. Cidlinou  
Ročenka 2012 – 2013 Spolek celníků České republiky, TNM PRINT, Chlumec n. Cidlinou  
Ročenka 2013 – 2014 Spolek celníků České republiky, TNM PRINT, Chlumec n. Cidlinou  
 

Náhledy fotografií ze složky Vrchní Orlice - Bartošovice