Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobové fotografie finanční stráže a Stráže obrany státu z Javornického výběžku

31. 12. 2017
Mgr. Martin Ivan
 
 
   Díky pomoci pana Milana Rychlého z Javorníku ve Slezsku, jsem pro tyto stránky získal dobové fotografie z pozůstalosti pana Františka Dopity. Fotografie jsou umístěny ve fotoalbu (dole pod článkem).
   Pan František Dopita sloužil u finanční stráže (FS) v Javorníku na konci 30. let i po 2. světové válce. Protože jsem neměl k jednotlivým fotografiím žádné komentáře, seřadil jsem je za sebou podle hodnostního označení.
   Poválečné fotografie jsem vynechal, vzhledem k období, kterému se tyto stránky věnují. Pokud nějaký pamětník, nebo znalec přesto pozná fotografii z let 1945 – 1949, budu rád, když mne na to upozorní.
   Některé fotografie se nepodařilo naskenovat celé. Tímto žádám čtenáře stránek o pochopení.
 
Fotografie z období od ledna 1931 do května 1938
   V tomto časovém úseku nosili příslušníci FS hodnostní označení na levém rukávu, na rukávovém štítku s lomenými stuhami a písmeny RCŠ (Republika československá) ve stříbrné (zřízenci) a zlaté (úředníci) barvě.
 
Fotografie z období od května 1938 do října 1940
   V této době nosili příslušníci FS hodnostní označení na límcových výložcích s rozetami (hvězdicemi) ve stříbrné (zřízenci) a zlaté (úředníci) barvě. 
 
Fotografie FS v rámci Stráže obrany státu (SOS) a vojenských posil
   Dvě fotografie jsou z let 1936 – 1939, kdy FS působila společně s četnictvem, policií a vojenskými posilami v rámci praporů SOS. Vztahují se patrně k výcviku SOS a příslušníci FS jsou na nich zachyceni vždy s poddůstojníkem čs. armády.
   Na poslední fotografii je kulometné družstvo čs. armády se dvěma těžkými, vodou chlazenými kulomety. Pravděpodobně se jedná o vojáky kulometné roty hraničářského praporu 7 z Jeseníku a snímek je snad (?) ze společného výcviku. 
   Pěší čety hraničářů, spolu s kulometnými družstvy, posilovaly v září 1938 jednotky SOS na Jesenicku. Kulometné družstvo podporovalo i jednotky SOS, které u Vápenné v Javornickém výběžku zadržely postupující Sudetoněmecký Freikorps.
   Pan Dopita se těchto bojů neúčastnil, protože byl v souladu s předpisy v létě 1938 po svatbě s místní dívkou přeložen na jižní Moravu (aby jej ve službě neovlivňoval příbuzenský vztah k místním obyvatelům). Na Javornicko se vrátil až po válce.
  
 
   Vážení čtenáři těchto stránek. Můžete-li poskytnout dobové fotografie (v elektronické podobě) k tématům mých článků, budu rád. V případě Vašeho zájmu mohu u nich uvést Vaše jméno.
 
 
 
Použitá literatura:
BENEŠ, Jaroslav: Finanční stráž československá 1918 – 1938. FORT print, Dvůr Králové nad Labem 2005
PROCHÁZKA, Petr: Příběhy z pohraničí. Hnutí Brontosaurus Jeseníky, Jeseník 2007 
 

Náhledy fotografií ze složky Dobové foto FS na Javornicku